"eitav" meaning in All languages combined

See eitav on Wiktionary

Adjective [Estonian]

Head templates: {{head|et|adjectives|genitive|eitava|||partitive|eitavat|||comparative|eitavam|superlative|kõige eitavam||||||cat2=|cat3=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|f5accel-form=comparative|f6accel-form=superlative|f6nolink=1|head=}} eitav (genitive eitava, partitive eitavat, comparative eitavam, superlative kõige eitavam), {{et-adj|eitava|eitavat}} eitav (genitive eitava, partitive eitavat, comparative eitavam, superlative kõige eitavam) Inflection templates: {{et-decl-õpik|eitav|a}} Forms: eitava [genitive], eitavat [partitive], eitavam [comparative], kõige eitavam [superlative], no-table-tags [table-tags], eitav [nominative, singular], eitavad [nominative, plural], eitav [accusative, nominative, singular], eitavad [accusative, nominative, plural], eitava [accusative, genitive, singular], eitavad [accusative, genitive, plural], eitava [genitive, singular], eitavate [genitive, plural], eitavat [partitive, singular], eitavaid [partitive, plural], eitavasse [illative, singular], eitavatesse [illative, plural], eitavaisse [illative, plural], eitavas [inessive, singular], eitavates [inessive, plural], eitavais [inessive, plural], eitavast [elative, singular], eitavatest [elative, plural], eitavaist [elative, plural], eitavale [allative, singular], eitavatele [allative, plural], eitavaile [allative, plural], eitaval [adessive, singular], eitavatel [adessive, plural], eitavail [adessive, plural], eitavalt [ablative, singular], eitavatelt [ablative, plural], eitavailt [ablative, plural], eitavaks [singular, translative], eitavateks [plural, translative], eitavaiks [plural, translative], eitavani [singular, terminative], eitavateni [plural, terminative], eitavana [essive, singular], eitavatena [essive, plural], eitavata [abessive, singular], eitavateta [abessive, plural], eitavaga [comitative, singular], eitavatega [comitative, plural]
  1. Present active participle of eitama. Tags: active, form-of, participle, present Form of: eitama
    Sense id: en-eitav-et-adj-x8w4sDJP Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian õpik-type nominals, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 61 39 Disambiguation of Estonian õpik-type nominals: 83 17 Disambiguation of Pages with 1 entry: 91 9 Disambiguation of Pages with entries: 91 9
  2. (grammar) negative Tags: negative
    Sense id: en-eitav-et-adj-CfBJUa9M Categories (other): Grammar Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "jaatav"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "eitava",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavam",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige eitavam",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-õpik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/õpik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eitav",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitav",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavasse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavates",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitaval",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavail",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavailt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavateks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavateni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavateta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "11": "comparative",
        "12": "eitavam",
        "13": "superlative",
        "14": "kõige eitavam",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "adjectives",
        "3": "genitive",
        "4": "eitava",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "eitavat",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "f5accel-form": "comparative",
        "f6accel-form": "superlative",
        "f6nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eitav (genitive eitava, partitive eitavat, comparative eitavam, superlative kõige eitavam)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eitava",
        "2": "eitavat"
      },
      "expansion": "eitav (genitive eitava, partitive eitavat, comparative eitavam, superlative kõige eitavam)",
      "name": "et-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eitav",
        "2": "a"
      },
      "name": "et-decl-õpik"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "61 39",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "83 17",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian õpik-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "91 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "91 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eitama"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Present active participle of eitama."
      ],
      "id": "en-eitav-et-adj-x8w4sDJP",
      "links": [
        [
          "eitama",
          "eitama#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "et",
          "name": "Grammar",
          "orig": "et:Grammar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "negative"
      ],
      "id": "en-eitav-et-adj-CfBJUa9M",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "negative",
          "negative"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) negative"
      ],
      "tags": [
        "negative"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "eitav"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "jaatav"
    }
  ],
  "categories": [
    "Estonian adjectives",
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian õpik-type nominals",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "eitava",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavam",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige eitavam",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-õpik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/õpik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eitav",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitav",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavasse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavates",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitaval",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavail",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavailt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavateks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavateni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavateta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavaga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitavatega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "11": "comparative",
        "12": "eitavam",
        "13": "superlative",
        "14": "kõige eitavam",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "adjectives",
        "3": "genitive",
        "4": "eitava",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "eitavat",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "f5accel-form": "comparative",
        "f6accel-form": "superlative",
        "f6nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eitav (genitive eitava, partitive eitavat, comparative eitavam, superlative kõige eitavam)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eitava",
        "2": "eitavat"
      },
      "expansion": "eitav (genitive eitava, partitive eitavat, comparative eitavam, superlative kõige eitavam)",
      "name": "et-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eitav",
        "2": "a"
      },
      "name": "et-decl-õpik"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian participles"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eitama"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Present active participle of eitama."
      ],
      "links": [
        [
          "eitama",
          "eitama#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "et:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "negative"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "negative",
          "negative"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) negative"
      ],
      "tags": [
        "negative"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "eitav"
}

Download raw JSONL data for eitav meaning in All languages combined (5.2kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.